Nytt år och ny säsong för Annan Musik i Norrköping.
Vårens konserter kommer att vara: Lördag 15/2 kl 15. Tonsättarporträtt Christer Lindvall. Norrköpings konstmuseum. Blockflöjt, 2 violiner och textrecitation. Lördag 15/3 kl 15. Arabisk musik med Sada trio (quanun, oud, violin) Norrköpings konstmuseum. Söndag 13 april. Kl 19 på Dynamo, Hallarna.Trio Heinz Herbert. Rytmiskt, elektroniskt, experimentellt, från Schweiz.
Lördag 15 februari, 2025, kl 15.00. Norrköpings konstmuseum, Harlekinen.
”Musik, kaos & skönhet”.
Medverkande: Eva Lindal, violin, Kerstin Frödin, blockflöjt, Anna Lindal, violin. John Swedenmark, textläsning
Ett tonsättarporträtt med musik av Christer Lindwall. Christer Lindwall är en tonsättare med stark integritet och konstnärlig profil som vi uppfattar är allt för lite representerad på den konstmusikaliska scenen. Hans intrikata musik tar ofta sin utgångspunkt i utommusikaliska referenser såsom visuell konst, fysik och filosofi. I vårt konsertkoncept ingår ett samarbete med John Swedenmark, essäist och översättare som alltid kan överraska med sina perspektiv och infallsvinklar på musikaliska och utommusikaliska teman.
Christer Lindwall är verksam sedan början av 80-talet som tonsättare främst inom kammarmusik. Under 2000-talet har han arbetat med en konceptuellt inriktad ”klangkonst”, med starka influenser av språklig materialism och filosofi, klangligt som semantiskt. I verken på denna konsert har Christer bland annat hämtat inspiration från konstnären Raoul Hausmann och filosoferna Mehdi Belhaj Kacem och Catherine Malabou.
I föreställningen ingår videoprojektioner och textrecitation.
Entré: 150 kr Medlemmar fri entré. Medlemskap Annan Musik 200 kr
E-post: info@annanmusik.se
Med stöd av Helge Ax:son Johnsons stiftelse, Statens Kulturråd, Norrköpings kommun,
och i samarbete med Folkuniversitetet
_____________________________________________________________________________________________